Aktuality - Nové pravidlá pre nakladanie s odpadovými vodami zo žúmp

Nové pravidlá pre nakladanie s odpadovými vodami zo žúmp 1

od 01.06.2023 nadobudlo účinnosť VZN obce Lozorno č. 4/2023 o spôsobe náhradného zásobovania vodou, náhradného odvádzania odpadových vôd, o zneškodňovaní obsahu žúmp a o dočasnom obmedzení a dočasnom zákaze užívania pitnej vody z verejného vodovodu

Obecný úrad upozorňuje, že od 01.06.2023 nadobudlo účinnosť Všeobecne záväzné nariadenie obce Lozorno č. 4/2023 o spôsobe náhradného zásobovania vodou, náhradného odvádzania odpadových vôd, o zneškodňovaní obsahu žúmp a o dočasnom obmedzení a dočasnom zákaze užívania pitnej vody z verejného vodovodu.

Vo vzťahu k zneškodňovaniu obsahu žúmp z tohto predpisu, ale aj zo zákonov na základe ktorých bol vydaný, vyplýva, že :

(1) Obsah žumpy môže byť zneškodnený LEN jeho odčerpaním bez únikov strát a následným odovzdaním v zariadení vykonávajúcom zneškodňovanie odpadových vôd zo žúmp.

(2) Vlastník žumpy je povinný zabezpečiť jej pravidelné vyprázdňovanie a neprepĺňanie vzhľadom na jej kapacitu a likvidáciu odpadových vôd z nej výlučne v zariadeniach na to určených.

(3) Iné nakladanie s odpadovými vodami zo žúmp, najmä tiež ich čerpanie a voľné vypúšťanie do vodných tokov, recipientov, na povrch, ich zapracúvanie do pôdy a pod. sa ZAKAZUJE.

(4) Vlastník žumpy je povinný uchovávať doklady preukazujúce zneškodnenie obsahu žumpy, najviac však za dobu 3 roky dozadu, a plnenie povinností podľa ods. 1 a 2 a na výzvu Obce Lozorno preukázať ich predložením. Z uchovávaných dokladov musí byť zrejmé najmä dátum a množstvo vyvezeného obsahu a miesto jeho konečného umiestnenia a likvidácie.

(5) Vlastník žumpy je oprávnený preniesť plnenie povinností podľa tohto článku na jej užívateľa (nájomcu, správcu a pod.), pričom o tom musí informovať Obec Lozorno vopred. V takomto prípade za plnenie povinností ručí.

Ďakujeme, že venujete pozornosť zodpovednému nakladaniu s odpadovými vodami a prispievate tak k ochrane životného prostredia.

Dátum vloženia: 13. 6. 2023 14:49
Dátum poslednej aktualizácie: 22. 6. 2023 10:03