Aktuality - Výzva na starostlivosť o pozemky

Výzva na starostlivosť o pozemky 1

Obec Lozorno vyzýva vlastníkov, užívateľov a správcov pozemkov v k. ú. Lozorno na odburinenie pozemkov, ich riadne obhospodarovanie vrátane pravidelnej kosby 2xročne

Vážení obyvatelia obce a vlastníci pozemkov v obci,

do Vašej pozornosti dávame, že v zmysle platného VZN č. 8/2019 o dodržiavaní čistoty a poriadku na území obce Lozorno má každý vlastník povinnosť udržiavať stav ním vlastneného pozemku tak, aby tento nenarušoval vzhľad a prostredie obce a neohrozoval iné osoby. Pozemky hraničiace s verejným priestranstvom (cesty, chodníky a podobne) a porasty na nich musia byť trvale upravené a udržiavané tak, aby porasty na nich rastúce, veci na nich umiestnené alebo uložené (napr. konáre stromov a kríkov) neprekážali pri používaní verejného priestranstva na určený účel  a aby sa z nich nešírili  semená burín a invázne druhy rastlín. Pozemky v obci musia byť riadne pokosené aspoň v páse 3m od ich hranice dvakrát ročne, jedenkrát v mesiacoch máj – jún a druhýkrát v mesiacoch september — október. Pozemky musia byť riadne zbavované burín a inváznych druhov rastlín.

Aj zo zákonných predpisov (napr. Zákon č. 220/2004 Z. z. a iné ) vyplýva pre každého vlastníka, nájomcu alebo správcu pozemkov povinnosť odstraňovať buriny z poľnohospodárskych aj nepoľnohospodárskych pozemkov a chrániť tak prirodzené funkcie pôdy, ktorá je jednou zo zložiek životného prostredia.

Veľkým rizikom zaburinenia je šírenie semien alergénov a inváznych rastlín, ktoré najmä našim najmenším ale aj starším občanom spôsobujú veľké zdravotné riziká. Okrem toho na takýchto pozemkoch je zvýšené nebezpečenstvo vzniku požiarov.

V záujme naplnenia citovaných ustanovení právnych predpisov a za účelom zabráneniu vzniku a trvaniu nežiadúceho stavu Obec Lozorno

v y z ý v a

vlastníkov, užívateľov a správcov pozemkov v k. ú. Lozorno na ich dôsledné  dodržiavanie, najmä na odburinenie ich pozemkov, ich riadne obhospodarovanie vrátane pravidelnej kosby.

Neudržiavané a zaburinené pozemky nie sú dobrou vizitkou pre ich majiteľov ani pre Lozorno. Ďakujeme všetkým tým, ktorí sa o ne riadne starajú.

Dátum vloženia: 13. 6. 2023 13:45
Dátum poslednej aktualizácie: 13. 6. 2023 14:46