Aktuality - Zmeny v súvislosti s daňou z nehnuteľností a daňou za psa - platné od 1.1.2024

Zmeny v súvislosti s daňou z nehnuteľností a daňou za psa - platné od 1.1.2024 1

Od 1.1.2024 nastali zmeny v dani z nehnuteľností a dani za psa - prosíme, venujte pozornosť týmto informáciám

Obec Lozorno informuje, že od 01.01.2024 nadobúdajú účinnosť nové všeobecne záväzné nariadenia  o dani z nehnuteľností a dani za psa.

V súvislosti s nadobudnutím účinnosti nového  VZN č. 11/2023 o dani z nehnuteľností sa predovšetkým:

1.     menia sadzby dane z pozemkov a zo stavieb vyberaných na území obce Lozorno. Nové sadzby budú automaticky použité pri vyrúbení dane zo strany daňovníka nie je potrebné predkladať nové daňové priznanie ak u neho nedošlo k iným zmenám v jeho majetkových pomeroch k nehnuteľnostiam na území obce Lozorno,

2.     daň za pozemky - ostatné plochy  využívané pre poľnohospodárstvo alebo lesnú výrobu sa určuje v sadzbe ako daň za ornú pôdu. Takéto pozemky musí daňovník presne identifikovať podľa skutočného stavu ich využívania podaním nového/ dodatočného daňového priznania,

3.     určuje sa nanovo osobitný základ dane pre  pozemky, na ktorých je umiestnená trafostanica alebo predajný stánok a stavebný pozemok. Takéto pozemky je daňovník povinný rovnako identifikovať podaním nového/dodatočného daňového priznania, ak tak neučinil už doteraz.

Oslobodenia a úľavy na dani zostávajú v platnosti v rovnakom rozsahu ako doteraz. Seniori o úľavu pri dosiahnutí veku 65 rokov  nemusia žiadať,  bude im priznaná automaticky.

Novým VZN č. 13/2023 o dani za psa sa mení doterajšia sadzba dane. Zároveň sa  ním zavádza nové oslobodenie od dane a to tak, že od platenia dane za jedného psa je oslobodený daňovník -  fyzická osoba s trvalým pobytom v obci Lozorno alebo daňovník -  fyzická osoba, ktorá je v obci Lozorno daňovníkom dane z nehnuteľností – stavieb. Od dane sú tiež oslobodené osoby so štatútom utečenca.

Rozhodnutia o vyrúbení budú postupne spracúvané v prvom polroku roka 2024.  Daňovníci budú mať možnosť si výruby prevziať osobne počas „Daňových dní“, o ktorých termíne konania budeme informovať s dostatočným časovým predstihom. Neprevzaté rozhodnutia budú následne doručované poštou alebo do elektronickej schránky (ak ju má daňovník zriadenú) do vlastných rúk.

Bližšie informácie a potrebnú pomoc Vám radi poskytneme na obecnom úrade v úradných hodinách. Kontakt: Lenka Lachkovičová, tel.: 02/ 6920 4317, email: dane@lozorno.sk.

Ďakujeme Vám, že platíte miestne dane a poplatky!

Dátum vloženia: 5. 1. 2024 11:51
Dátum poslednej aktualizácie: 5. 1. 2024 12:12