Aktuality - Zmeny v súvislosti s daňou z nehnuteľností - platné od 1.1.2023

Zmeny v súvislosti s daňou z nehnuteľností - platné od 1.1.2023 1

Od 1.1.2023 nastali zmeny v dani z nehnuteľností - prosíme, venujte pozornosť týmto informáciám

Obec Lozorno ako správca miestnych daní informuje, že priznanie k dani z nehnuteľností je každý daňovník povinný podať najneskôr do 31. januára 2023, ak mu vznikla daňová povinnosť k tejto dani podľa stavu k 1. januáru 2023.

Ak daňovník už podal priznanie k dani z nehnuteľností v minulosti a stal sa v minulom roku vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom ďalšej nehnuteľnosti alebo došlo v jeho prípade k zmene druhu alebo výmery pozemku, účelu využitia stavby, bytu alebo nebytového priestoru alebo mu zaniklo vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľností, je povinný do 31.januára 2023 podať čiastkové priznanie k dani z nehnuteľností. Do pozornosti daňovníkov dávame tiež skutočnosť, že takouto zmenou je tiež vydanie stavebného povolenia v minulom roku alebo umiestnenie predajného stánku na pozemku, v dôsledku čoho sa príslušný pozemok zdaňuje už ako pozemok stavebný. Daňovníci, u ktorých nenastali žiadne zmeny, daňové priznanie k dani z nehnuteľností nepodávajú.

K 01.01.2023 sa mení tiež zdaňovanie pozemkov pod predajnými stánkami – takíto daňovníci sú aj v tomto prípade povinní podať daňové priznanie do 31.01.2023.

V súvislosti s nadobudnutím účinnosti nového VZN č. 12/2022 o dani z nehnuteľností sa k 01.01.2023 menia sadzby dane z pozemkov a zo stavieb vyberaných na území obce Lozorno. Nové sadzby budú automaticky použité pri vyrúbení dane, ktoré bude každému daňovníkovi doručené do vlastných rúk. Rozhodnutia o vyrúbení budú postupne spracúvané a doručované v prvom polroku roka 2023. Pred doručením rozhodnutia o vyrúbení dane daň neplaťte!

Daňové úľavy daňovníkom starším ako 65 rokov sa v zmysle VZN poskytujú automaticky, nie je potrebné o ne osobitne žiadať a budú zohľadnené pri vyrubovaní dane. Nárok na daňovú úľavu z dôvodu hmotnej núdze alebo invalidity je potrebné uplatniť do 31.01.2023 spolu s preukázaním splnenia podmienok pre jej priznanie.

Bližšie informácie a potrebnú pomoc Vám radi poskytneme na obecnom úrade v úradných hodinách. Kontakt: Lenka Lachkovičová, tel.: 02/ 6920 4317, email: dane@lozorno.sk.

Znenie VZN č. 12/2022 je dostupné na webovej stránke obce alebo na obecnom úrade.

Ďakujeme Vám, že platíte miestne dane a poplatky!

Dátum vloženia: 11. 1. 2023 11:11
Dátum poslednej aktualizácie: 11. 1. 2023 11:23