Obec Lozorno

Dračí dub z Lozorna - finalista súťaže Strom roka 2022

Dračí dub z Lozorna - finalista súťaže Strom roka 2022 1

Hlasovať za "náš" dub môžete od 1.7. do 30.9.2022

Ukrytý v lese na malom vŕšku Kopanička, po stáročia „chránil a chráni“ našich obyvateľov, od prvých osadníkov, ktorí pomáhali pri stavbe neďalekého hradu Pajštún, cez obchodníkov a prisťahovalcov z Chorvátska. „Dohliadal“ aj na vytvorenie na tú dobu ohromnej zvernice, ktorá siahala od Stupavy po Lozorno, ale aj na vybudovanie úzkokoľajnej parnej lesnej železnice, ktorú však už dávno prežil. Dnes je jeho majestátna koruna domovom množstva druhov vtákov, veveričiek a hmyzu. V jej tieni zas často oddychujú daniele a iná vysoká zver. Neraz tu bol videný veľmi zriedkavý - biely daniel. V blízkom Suchom potoku sa zas po dlhých rokoch objavili bobry.

Už dávnejšie som pri svojich potulkách lesom nad priehradou „znovuobjavil“ starý Dub letný - Quercus robur.  Z diaľky svojou mohutnosťou a výzorom pripomína sediaceho draka. Mýtickosť cítiť ešte viac pri dotyku s jeho kôrou, ktorá je silne drsná a zjazvená, ako z bájnych súbojov drakov.
Obvod jeho kmeňa je úctyhodných 677 cm, čo znamená, že na jeho obchytenie treba 4-5 chlapov. Z rozhovorov s odborníkmi vyplynulo, že má pravdepodobne 600 a možno aj viac ako 700 rokov. Niet divu, že už roky zdobí kalendár z chotára.

Náš „Dračí dub“ bol tento rok nominovaný do súťaže Strom roka 2022, ktorú pod záštitou známeho speváka a hudobníka Petra Lipu organizuje Nadácia Ekopolis. Skvelou správou je, že bol odbornou porotou vybraný medzi 12 finalistov! O víťazovi však rozhodne až samostatné hlasovanie verejnosti. Víťazný strom, okrem titulu a večnej slávy, získa odborné ošetrenie a naviac postúpi do finále ankety Európsky strom roka 2022, kde budú hlasovať obyvatelia celej Európy. Odmenou za váš hlas môže byť poukážka do kníhkupectva alebo výsadbový materiál pre prvé 3 školy/materské školy.

Hlasovať môžete od 1.7. do 30.9.2022 a to 4 spôsobmi:
1. na webe https://www.ekopolis.sk/zivotne-prostredie/strom-roka.
2. originálnym hlasovacím lístkom, ktorý získate v časopise Krásy Slovenska, kníhkupectve Artforum v Bratislave a na podujatiach nadácie Ekopolis.
3. SMS správou vo formáte STROM XX VASE MENO A EMAIL, na číslo 7773 (XX - je číslo stromu 1-12).
4. Facebook Nadácie Ekopolis, vo fotoalbume „Finalisti Strom roka 2022“ pri konkrétnej fotografii obľúbeného stromu.

Školy/materské školy sa musia najskôr prihlásiť na emailovej adrese Nadácie Ekopolis a požiadať o vzor hlasovacieho lístka. Vyplnené hlasovacie lístky treba zaslať najneskôr do 30.9.2022. Viac informácií sa dozviete na web stránke Nadácie Ekopolis www.ekopolis.sk alebo môžete kontaktovať p. Tibora Végha.
Verím, že vďaka vášmu hlasu sa tento unikátny strom podarí zachrániť aj pre budúce generácie, aby aj oni mali možnosť objavovať jedinečnosť prírody a prchavý moment času zapísaný v jednom kmeni stromu.
Za každé jedno zdieľanie a hlas vám v mene „Dračieho dubu” ďakujeme!

Text a foto: Tibor Végh, www.tibiphoto.com

Dátum vloženia: 20. 7. 2022 14:29
Dátum poslednej aktualizácie: 20. 7. 2022 15:20

Lozorno, s. r. o.

Lozorno

odkaz na fotogalériu

dnes, štvrtok 18. 4. 2024
slabý dážď 12 °C 2 °C
piatok 19. 4. slabý dážď 12/1 °C
sobota 20. 4. slabý dážď 8/3 °C
nedeľa 21. 4. zamračené 8/2 °C

Dátum a čas

Dnes je štvrtok, 18.4.2024, 5:24:44

Spolky a organizácie
v-obraze
Mobilná aplikácia

Prináša prehľad aktualit z webu mesta. Občiania sú informovaní o novo vložených správach a upozormeniach, dozvedia sa včas o organizovaných akciách, môžu si prehliadnuť fotografie alebo dokumenty vyvesené na úradnej tabuli.

Google playApp store