Obec Lozorno
obec Lozorno

Lozorno bude mať lipovú alej

výsadba sa bude konať v sobotu 1.10.2022

Ako už bolo uvedené v obecnom Spravodaji začiatkom leta, miestnej občianskej iniciatíve a obci sa podarilo vybaviť povolenia na výsadbu lipovej aleje na vstupe do obce od Bratislavy  - od T- križovatky až po odbočku vedúcu na miestne poľnohospodárske družstvo (vstupný trojuholník s vlajkami obce).
Občianska iniciatíva zastúpená Janou Sheppard, Janou Karovičovou, Henrietou Klamovou a Ľubomírom Jochimom poňala projekt tak, že každý strom v aleji si môže „adoptovať“ a vysadiť ktokoľvek. Primárne na výsadbu pozývajú rodiny s deťmi - hlavnou myšlienkou je, aby si rodiny s deťmi vysadili svoj strom, ktorý bude rásť a dospievať spolu s deťmi. Dňa 12.9.2022 bola spustená online registrácia - ktokoľvek, kto má záujem vysadiť svoj strom, sa môže ešte zaregistrovať na bit. ly/alejlozorno.sk. K termínu uzávierky Spravodaja bola rezervovaná miestnymi rodinami už viac ako polovica stromov. Samotná výsadba sa uskutoční 1.10.2022 v doobedňajších hodinách, pre účastníkov bude pripravené aj malé občerstvenie.
V uvedenej aleji sa bude vysádzať lipa malolistá, ktorú po dôkladnom zvažovaní vybrali členovia Komisie životného prostredia a odpadového hospodárstva pri obecnom zastupiteľstve. Pôjde o kontajnerované lipy s hrúbkou kmeňa 12-14 cm a výškou cca 3 metre. Tento druh stromu pomerne dobre znáša sucho aj solenie ciest v zime. Okrem toho lipa s ohľadom na množstvo kvetov prinesie úžitok aj miestnemu včelstvu. Keďže z tohto stromu nebudú padať žiadne plody, alej nemá prečo lákať ani divú zver. Preto voči výsadbe nemali žiadne námietky ani inštitúcie, ktoré vydávali povolenia na výsadbu.
Sadiť sa bude na vonkajšej hrane priekopy, pričom pracovníci Lozorno s.r.o. vopred pripravia pre výsadbu jamy. Zároveň budú v čase výsadby k dispozícii na mieste, vrátane záhradnej architektky, ktorá bude dohliadať na výsadbu a dodržanie vytýčenej línie. Prihlásené rodiny a dobrovoľníci dostanú vopred inštruktážne video, ako majú strom vysadiť. To pripravili deti zo ZŠ Lozorno, keď v septembri vysadili jeden vzorový strom. Video si môžete pozrieť tu. Deti sa tejto téme venovali okrem iného aj na výtvarnej výchove v júni, kedy vytvorili množstvo pekných kresieb budúcej aleje stromov. Mnohé z nich sa výsadby aj zúčastnia a sú prihlásené.
Projekt výsadby lipovej aleje sa bude realizovať vďaka získanej podpore od Nadácie Ekopolisznačke Nespresso v rámci programu Sadíme budúcnosť (suma 3 700 €), vďaka podpore Bratislavského samosprávneho kraja (1 500 €) a podpore od spoločností zo súkromného sektora P3 Logistic parks (2 200 €) a HBPO Slovakia, a.s. (500 €). Spolu sa tak občianskej iniciatíve podarilo získať zdroje v celkovej výške 7 900 €.
Celkové náklady na výsadbu, vrátane zavlažovacích vakov a pomocného materiálu sú však vyčíslené až na cca 11 600 € (len samotný 1 strom stojí cca 140 €). Z tohto dôvodu bol spustený darcovský program na portáli Startlab.sk (bit.ly/prispevoknaalej). Budeme radi za akýkoľvek príspevok - z darovanej sumy dokúpime ešte zavlažovacie vaky (inštalujú sa k stromom neskôr po výsadbe), hnojivo a ďalšie drobnosti potrebné pre starostlivosť o stromy.
Prípadný zostatok navyše použijeme na ďalšiu výsadbu zelene v obci.
Vopred ďakujeme všetkým záujemcom o výsadbu, aj za finančné príspevky.

Za občiansku iniciatívu: J. Sheppard, J. Karovičová, H. Klamová a Ľ. Jochim

Dátum vloženia: 30. 9. 2022 14:50
Dátum poslednej aktualizácie: 30. 9. 2022 15:17

Lozorno, s. r. o.

Lozorno

odkaz na fotogalériu

dnes, utorok 23. 4. 2024
slabý dážď 9 °C 3 °C
streda 24. 4. mierny dážď 8/3 °C
štvrtok 25. 4. slabý dážď 12/1 °C
piatok 26. 4. polojasno 15/3 °C

Dátum a čas

Dnes je utorok, 23.4.2024, 8:07:52

Spolky a organizácie
v-obraze
Mobilná aplikácia

Prináša prehľad aktualit z webu mesta. Občiania sú informovaní o novo vložených správach a upozormeniach, dozvedia sa včas o organizovaných akciách, môžu si prehliadnuť fotografie alebo dokumenty vyvesené na úradnej tabuli.

Google playApp store